پروژه فردوسی جامعه مستقل زنان ایرانی مقیم اتریش- وین

جامعه مستقل زنان ایرانی مقیم اتریش در سال گذشته در پی ارتباطات و برگزاری برنامه جهت جمع آوری کمک به کانون توسعه فرهنگی کودکان در ایران، طرحی با نام " پروژه فردوسی " با هدف پشتیبانی مالی جوانان روستائی جهت ادامه تحصیل و کسب مهارت های فنی در چارچوب فعالیت های کانون مزبور را پس از قبول اکثریت اعضای جامعه، در برنامه های کاری خود گنجانده است.

کانون توسعه فرهنگی کودکان فعالیت خود را توسط خانم ها منیره همایونی و انسیه راستکار و چند تن از دبیران کشورمان از سال ١٣٧٣ با کار در میان کودکان ونوجوانان مراکز اصلاح و تربیت (زندان کودکان) به منظور بالا بردن سطح تحصیلی کودکانی که بر اثر ناهنجاریهای اجتماعی و خانوادگی به کارهای خلاف روی آورده بودند آغاز نمود، و در سال ١٣۸٠ به طور رسمی کار خود را در زمینه بالا بردن سطح دانش عمومی و اعتلا و گسترش فرهنگ و هنر کودکان، به ویژه کودکان نقاط محروم کشور دنبال نموده است. در این راه کانون توسعه فرهنگی کودکان از همراهی و همکاری دوستداران کودکان و با استفاده از تخصص ها و تجربه های آنان در توسعه و پربار کردن مهارت فرهنگی – اجتماعی زندگی کودکان سراسر کشور سود می جوید.

این فعالیت ها را افراد داوطلب به عهده دارند و کلیۀ هزینه های این مؤسسه از راه کمک های افراد فرهنگ دوست تأمین میشود.

 فعالیتهای کانون توسعه فرهنگی کودکان

 ١- کتابخانه های روستایی و مناطق محروم، شامل تأسیس و تجهیز کتابخانه های روستایی، تقویت کتابخانه های مراکز آموزشی و کتابخانه های عمومی

٢- کانون اصلاح و تربیت، شامل آموزش رسمی در مقاطع دبستان و راهنمایی، برگزاری دوره های مختلف آموزشی مانند سفالگری، کامپیوتر و هنر و .... ،مددکاری، تهیه و تجهیز مسکن ، کمک در پیشرفت درسی، کمک به کاریابی و فراهم کردن امکانات تفریحی

٣ – همکاری با سازمان های دولتی و غیر دولتی، شامل مشارکت در برگزاری سمینارها و نمایشگاه های مربوط به کودکان و نوجوانان، برگزاری کارگاه های مختلف برای کودکان مناطق محروم شهر تهران و اعضای کانون و مشارکت در پروژه های فرهنگی سازمانهای بین المللی مربوط به کودکان و نوجوانان در ایران

٤ – اجرای طرح آموزشیاری، شامل پرداخت کمک هزینۀ تحصیلی به فرزندان خانواده های کم توان مالی و اهدای نوشت افزار و کتاب درسی به آنان، کمک به تأسیس و تجهیز خوابگاه های دانش آموزی، کمک به تأسیس رشته های کاردانش در روستاها و تجهیز کارگاه های فنی و حرفه ای و برگزاری کارگاه های آموزش غیر درسی برای دانش آموزان تحت پوشش آموزشیاری.

در این بخش از فعالیتهای کانون توسعه فرهنگی اقداماتی جهت ایجاد خوابگاه پسران در یکی از روستاهای جنوب استان خراسان (خنگ) نموده است. از آنجا که گستردگی استان مزبور و فاصله بین روستاها و همچنین عدم توانایی مالی خانواده ها مانع بزرگی برای ادامه تحصیل جوانان است؛ ایجاد این خوابگاه امکان اسکان بسیاری از جوانان روستایی را جهت تحصیل در رشته های فنی وحرفه ای فراهم ساخته است. هزینه تحصیل و اسکان این دانش آموزان شامل غذا  ( صبحانه، نهار و شام )، ایاب و ذهاب، بیمه و هزینه پزشکی، پوشاک، کفش، وسایل بهداشتی، لوازم التحریر و مخارج جانبی  حدود ٣٥٠ یورو می گردد. یادآوری می گردد که این برآورد در سال ٢٠٠٣ انجام شده است که در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه ها و تورم مبلغ بیشتری خواهد بود.

پروژه فردوسی که به همت و پیشنهاد آقای فرین پور به جامعه پیشنهاد گردید در حال حاضر تأمین هزینه تحصیل تعدادی از دانش آموزان سال آخرهنرستان کار دانش خنگ را در بر میگیرد.

از آنجا که مشکلات و موانع تحصیل بویژه برای دختران خصوصاً در مناطق روستایی بارز و چشمگیر است، ما قصد داریم که در آینده با گسترش فعالیت خود دانش آموزان دختر در روستاهای مناطق محروم را نیز پوشش داده و شرایط تحصیلی و کسب مهارت ها را برای دختران که به مراتب با مشکلات و موانع بیشتری روبرو هستند نیز فراهم نماییم.

علاقمندانی که مایل به یاری رسانی به دختران و پسران جوان روستاهای کشورمان هستند می توانند با تقبل هزینه زندگی و تحصیل یک و یا تعداد بیشتری ازاین دانش آموزان و یاحتی تقبل بخشی از این هزینه ها ما را در اجرای پیشرفت این پروژه کمک نمایند. ضمنا علاقمندان به یاری رسانی وهمکاری مستقیم با ما دراین پروژه می توانند برای آگاهی بیشتر از وضعیت این پروژه در نشست هایی که به منظور بررسی پیشرفت کار پروژه ترتیب داده می شود شرکت کنند.

جامعه مستقل زنان ایرانی مقیم اتریش – وین آماده است که اطلاعات لازم را در اختیار علاقمندان به یاری و شرکت در این پروژه قرار دهد.   

شماره حساب جهت واریز کمک به پروژه فردوسی:

Projekt Ferdosi: Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG,

Konto Nr: 286-211-317/01.

IBAN: AT 502011128621131701,   BIC: GIBAATWW

www.gifwien.com